sobota, 3 listopada 2012

cebulowa

Doskonałą cebulową można zrobić na kilka sposobów. Cebulowa może przyjąć formę kremu lub klarownego bulionu z kawałkami cebuli. MOże być też zapiekana z grzankami i serem w piekarniku. I taką wam teraz zaproponuję!

 
1 kg cebuli (różnokolorowych a co!)
1,5 l bulionu (ja użyłam bulionetkę)
olej do podsmażenia cebuli
pieprsz, sól
kilka kromek domowego chleba
ser  do grzanek (ja wybrałam lokalny ser z serowarni)

 Cebulę obieramy, kroimy w krążki i wrzucamy na patelnię na gorący olej. Smażymy do chwili kiedy cebula będzie naprawdę rumiana. Wmiędzyczasie przygotowujemy bulion warzywny, lub rozmrażamy bulionetkę.  Kiedy cebula będzie już naprawdę rumiana - przekładamy ją do garnka, a na patelnię (wciąż na palniku) wlewamy pół szklanki bulionu, żeby dobrze zebrał "esencję" cebulową i resztki oleju. Bulion przelewamy do garnka. Doprawiamy do smaku. Zagotowujemy.
 Przed podaniem zupę przekładamy do miseczek lub talerzy odpornych na temperaturę. Najważniejsze jest to, żeby na środku talerza położyć sporo cebuli, która utworzy "górkę". Na tę górkę układamy grzanki z domowego chleba z ulubionym serem.
 Tak przygotowane porcje zapiekamy w piekarniku jakieś 20 minut w 200 stopniach. Talerzy nie przykrywamy.
 Podajemy kiedy ser na grzankach się zarumieni. To naprawdę fantastyczny sposób na prostą i w miarę szybką cebulową. Idealna dla niespodziewanych gości.