piątek, 4 października 2013

truflowe pappardelle

Piestrak jadalny
Polską białą truflę znalazłam zupełnie przypadkiem, podczas jednego z tegorocznych grzybobrań. Trzeba przyznać - niemal się o nią potknęłam. Zaciekawił mnie ten dziwny grzyb do tego stopnia, że podniosłam i zaczęłam go oglądać. Wtedy padły pomysł, żeby go rozkroić. Rozkrojony "dziwak" zapachniał czekoladkami. Wtedy już wiedzieliśmy, co nam się przytrafiło.


Piestrak jadalny, bo tak nazywa się nasze znalezisko, to polska trufla. Jest mniej aromatyczna, niż najcenniejszy na świecie grzyb, ale wciąż pyszna i baaaardzo rzadka. Piestrak jadalny jest grzybem z rodziny truflowatych a jego owocniki rosną pod ziemią. Smak piestraka zależy od tego, przy jakim drzewie rósł. Kształtem przypomina zdeformowanego ziemniaka. Natomiast kiedy go przekroimy - zapach nie pozostawia wątpliwości, że to trufla. Piestrak pachnie słodko, intensywnie, pachnie po prostu czekoladkami. Wygląd przekrojonego owocnika również nie pozostawia wątpliwości. Piestrak w środku jest biały z wyraźnymi ciemniejszymi żyłkami, nieco przypominającymi strukturą szynkę. 

Piestrak jadalny
Piestraka trudno pomylić z innym grzybem. Mimo to grzybiarze często biorą za niego tęgoskóra, który jest trujący. Tęgoskór, z zewnątrz przypominający polskie trufle, nie ma jednak charakterystycznej "żyłkowej" struktury.

Piestrak jadalny
Z piestraka jadalnego można przygotować pyszne pappardelle truflowe.

Składniki:
250g makaronu pappardelle
50g masła
10g piestraka jadalnego
sól
pieprz
parmezan

Makaron gotujemy al dente. Masło rozpuszczamy na patelni, wrzucamy cienko pokrojone plasterki piestraka, podsmażamy przez chwilę. Dodajemy ugotowany makaron, podsmażamy jeszcze chwilę. Solimy i pieprzymy do smaku. Można posypać parmezanem. GOTOWE!

Truflowe pappardelle